خبری و تحلیلی
عناوین خبرهای:یکشنبه۲۷سرطان،۱۳۸۹خورشیدی– (2010-07-18 میلادی) 

۱ ـ   تمرکز نظامیان خارجی بر نابودی رهبران طالبان
۲ ـ    تا 4 سال آینده عواید دولت به بیش از یک ملیارد دالر خواهد رسید
۳ ـ     کار پروژه توزیع تذکره الکترونیکی به زودی آغاز می گردد
۴ ـ    آيساف: عمليات شبانه بسیار موثر است
۵ ـ  پلان پنج ساله به هدف کاهش فقر و بیکاری
۶ ـ  آيساف : امنيت شمال خراب شده است
۷ ـ   جهت تامین امنیت انتخابات ده هزار نیرو خارجی گماشته میشود     
۸ ـ   در حمله به چند موتر در پاکستان ۱۶ نفر کشته شدند
۹ ـ  پلیس ایران: همسایگان شرقی کاری نکنند صبرمان سرآید
۱۰ ـ  کشته شدن سیصد شورشی در دارفور به دست ارتش سودان
۱۱ ـ   انفجار مرگبار بمب در شهر سیوداد خوارز مکزیک 

ادامه اخبار: یکشنبه۲۷سرطان،۱۳۸۹خورشیدی– (2010-07-18 میلادی)  
 

نیروهای بین المللی تحت امر ناتو در افغانستان گفته اند که تلاش های خود را برای نابودی رهبران اصلی شورشیان جنوب این کشور متمرکز کرده اند. پیمان ناتو در خبرنامه ای گفته است که از نهم تا شانزدهم ماه جولای نیروهای تحت امر این پیمان و افغان رشته عملیاتهایی را به اجرا گذاشته که بر اثر آن دهها شورشی کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شده اند. ناتو گفته که رهبران کلیدی شورشیان و شبکه های مرتبط با حملاتی علیه افغانها و نیروهای بین المللی در محور اهداف این عملیات ها قرار داشته اند. بر اساس خبرنامه ناتو، در یک هفته گذشته بیش از ۴۰ عملیات علیه فرماندهان و جنگجویان مرتبط با چندین حمله مسلحانه در شمال، شرق و دیگر مناطق افغانستان به اجرا گذاشته شده است. ریر آدمیرال اسمیت، مدیر روابط عمومی نیروهای یاری امنیتی، آیساف، گفته است: جنگجویان شورشی در عملیاتهای دقیق و هماهنگ شده به طور منظم دنبال و هدف قرار داده می شوند تا از افغانهای بی گناه محافظت شود و از آسیب های غیرضروری به ساختمانها جلوگیری شود. ناتو گفته که این عملیات ها بخشی از برنامه بزرگی است که برای هدف قرار دادن پناهگاههای شورشیان و کاهش دادن توانایی های آنان به راه انداخته شده است. آقای اسمیت همچنین افزوده است: در حالی که رهبران شورشیان از زندگی راحت و مصون با خانواده های خود در مخفیگاه‌های خود در پاکستان لذت می برند، فرماندهان رده های متوسط و پایین آنها به طور منظم بازداشت و کشته می شوند. نیروهای تحت فرمان ناتو همچنین در خبرنامه دیگری گفته اند که از اول ماه مه گذشته چندین تن از فرماندهان طالبان را در ولایت قندهار در جنوب افغانستان یا کشته اند یا بازداشت کرده اند. در آخرین مورد از تلاشها برای هدف قرار دادن فرماندهان طالبان، نظامیان خارجی اعلام کرده اند که یک فرمانده ارشد طالبان را در قندهار تعقیب کردند، اما نتوانستند او را دستگیر کنند. نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گفته اند که عملیات مشترک آنها و سربازان افغان برای جستجوی این فرمانده طالبان منجر به بازداشت شماری از همراهان او شد. همچنین نیروهای ائتلاف بین المللی تحت فرمان آمریکا از تلاشهای ناکام خود برای بازداشت فرمانده شورشیان در مناطق مارجه و نادعلی در ولایت هلمند نیز خبر داده اند. این نیروها گفته اند که تلاشهای آنها جمعه شب منجر به بازداشت دو تن از همراهان این فرمانده طالبان شد. این در حالی است که نیروهای تحت فرمان پیمان ناتو روز جمعه ، ۲۵ سرطان/تیر، از کشتن ملا اختر، فرمانده طالبان در منطقه بالا بلوک ولایت فراه، در غرب افغانستان خبر داده اند. ناتو گفته است که ملا اختر مسئول انتقال شورشیان خارجی از ایران به داخل افغانستان بود و روز پنجشنبه، ۲۴ سرطان ، در عملیاتی در یک آموزشگاه شورشیان در بالا بلوک کشته شد. نیروهای ائتلاف همچنین گفته اند که ماه گذشته میلادی مولوی محمود، فرمانده ارشد طالبان در ولسوالی/شهرستان میوند ولایت قندهار کشته شد. مولوی محمود به تازگی به فرماندهی طالبان در این منطقه رسیده بود.(بی بی سی)

تا 4 سال آینده عواید دولت به بیش از یک ملیارد دالر خواهد رسید

در حالی که تلاشها به هدف استخراج معادن و استفاده از منابع طبیعی و رشد اقتصادی یکی از ضرورت های اساسی پنداشته می شود، وزارت معادن افغانستان می گوید، در چهار سال آینده میزان عواید، از طریق استخراج معادن به بیش از یک ملیارد دالر خواهد رسید. این مطلب را به روز شنبه وحیدالله شهرانی وزیر معادن افغانستان به شماری از اعضای جوامع مدنی افغانستان ضمن شرح پلان های چند سال آینده این وزارت ابراز نمود. آقای شهرانی این ارقام را با عواید کنونی معادن در کشور چنین مقایسه نمود: فعلاً عاید سالانه دولت تا حدود 20 تا 25 ملیون دالر می رسد که تا 5 سال آینده با برنامه های که ما داریم بین 1.3 و 1.7 ملیارد دالر بالابرود. همچنان یک چهارچوب برنامه که ساخته ایم تا 15 سال آینده پیش بینی ما همین است که عواید دولت از معادن به 3.5 ملیارد دالر خواهد رسید. وزیر معادن افغانستان گفت، هدف اساسی تامین استقلالیت مالی، تقویه سرمایه گذاری خصوصی، بالا بردن عواید دولت و ایجاد شغل به هزاران تن از افراد است که با شفافیت کامل انجام خواهد شد. وزیر معادن با دعوت از اعضای جوامع مدنی به خاطر استماع گزارشات ربع وار این وزارت خواسته است تا در طرح پلان های انکشافی نظر آنها را نیز شریک سازد. آقای شهرانی به ادامه افزود: به خاطر شریک ساختن معلومات از آخرین انکشافات، جریانات، برنامه های که ما پیش رو داریم تا اینکه نظر جامعه مدنی گرفته شود، خود این کار در غنامندی معلومات خیلی برای ما کمک می کند. به باور وزیر معادن، در افغانستان به ارزش بیشتر از 3 تریلیون دالر معادن در ساحات مختلف افغانستان موجود است که با عقد قرارداد ها و داوطلبی های شفاف یکی پی دیگر استخراج و بخش اعظم آن در داخل کشور پروسس خواهد شد تا حجم صادرات نیز ارتقا یابد. این در حالی است تا هنوز دولت توانسته تنها قرارداد معدن مس عینک در ولایت لوگر را تا حدودی نهایی سازد و مراحل نخست سایر معادن تا هنوز مراحل ابتدایی را نیز نه پیموده است.(رادیو ازادی)

کار پروژه توزیع تذکره الکترونیکی به زودی آغاز می گردد

به منظور تطبق پلان حکومتداری الکترونیکی یا برقی در افغانستان قرار است کار پروژه توزیع تذکرهء الکترونیکی برای اتباع کشور تا کمتر از یک ماه دیگر آغاز گردد. معین تخنیکی وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی افغانستان که به روز شنبه در حاشیهء دومین کنفرانس علمی محصلان انستیتوت تکنالوجی معلوماتی و مخابراتی با جمعی از خبرنگاران در کابل صحبت می کرد گفت، که کار مراحل ابتدایی این پروژه تکمیل شده و در حال حاضر بررسی اسناد کمپنی های دواطلب جریان دارد. به گفته انجنیر بریالی حسام برای تطبیق این پروژه بیشتر از 15 کمپنی خارجی که به سطح بین المللی در این بخش تجربه دارند، داوطلب هستند. آقای حسام می گوید، کار پروژهء تذکره الکترونیکی تا دوهفتهء دیگر آغاز می گردد. او در ادامه گفت: آماده سازی این پروژه تکمیل شده و امیدوار هستیم تا دو هفته دیگر کار توزیع آغاز گردد. پروژه توزیع تذکره الکترونیکی در افغانستان به طور مشترک از سوی وزارت های مخابرات و تکنالوجی معلوماتی، داخله، عدلیه و مالیه این کشور تطبیق می گردد. مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی افغانستان می گویند، مصارف پروژه تذکره الکترونیکی در حدود 80 میلیون دالر تخمین شده و از بودجهء انکشافی دولت پرداخته می شود. به گفتهء معین تخنیکی این وزارت کار توزیع تذکره های الکترونیکی یا برقی در سه مرحله نخست در ولایت های که دارای نفوس بیشتر هستند سپس در ولایت های بزرگ و در مرحله سوم در مناطق دور دست کشور تطبیق می گردد. آقای حسام می گوید این تذکره ها از اهمیت ویژه یی برخوردار است. او افزود: این تذکره ها به شکل یک کارتی می باشد که در داخل خود یک چپ دارد که این چپ یک ظرفیت قابل ملاحظه یی را دارد که می تواند معلومات های مختلف یک فرد را از روز که تولد می شود تا روز که وفات می یابد در همین تذکره ثبت باشد. وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی افغانستان پروژه توزیع تذکره های الکترونیکی را در کشور به سطح کشور های منطقه بی نظیر می خواند. در حال حاضر اتباع افغانستان از تذکره های کاغذی استفاده می کنند که گفته می شود امکان جعل در آن بیشتر است. گزارش های نیز وجود دارد که در جریان سال های بحران در این کشور بسیاری از اتباع کشور های همسایه نیز تذکره های افغانی اخذ کرده اند که مشکلاتی را در این کشور به وجود آورده است.(رادیو آزادی)

آيساف: عمليات شبانه بسیار موثر است

نيروهاى بين المللى حافظ صلح(آيساف) به رهبرى ناتو ميگويد كه به خاطر از بين بردن مخالفين مسلح و قوماندانان آنها عمليات شبانه بسيار مؤثر است. اين اظهارات را بريدجنرال جوزف بلاتس سخنگوى عمومى آيساف در يك مصاحبه اختصاصى با آژانس خبرى پژواک بيان نموده است . وى افزود، تمام عمليات كه از طرف شب انجام ميشود به همكارى مشترك نيروهاى امنيتى افغان و آيساف صورت ميگرد، اما رهبرى آن به دوش نيروهاى افغان ميباشد. به گفتۀ جوزف بلاتس، بخاطراينكه جلو تلفات ملكى گرفته شود، عمليات كه از طرف شب عليه كدام شخص و يا افراد مسلح انجام ميشود، نخست ازطرف نيروهاى افغان صداى بيرون براى صورت ميگرد. وى ميگويد كه در ۷۰ فيصد حادثات چنين عمليات، افراد كه در منازل مخفى شده اند، بدون كدام فير دستگيرشده و به زنان و اطفال نجات داده شده است. سخنگوى آيساف افزود: تمام عمليات شبانه در هماهنگى با نيروهاى افغان انجام ميشود، نيروهاى افغان در رابطه به اين عمليات، از قبل به مسوولين وقوماندانى نظامى خبر ميدهد. به گفتۀ وى، زمانى كه مخالفين طى عمليات شبانه كشته و يا دستگير شوند، در اين مورد مسوولين محلى و متنفذين قومى را در جريان ميگذارند. سخنگوى آيساف ميگويد که در حدود چهارماه گذشته، طى عمليات شبانه در مناطق مختلف افغانستان ،بيش از ۱۴۰ تن از قوماندانان مخالفين كشته ويا هم زنده بازداشت شده اند. جنرال جوزف، قتل مولوى شهاب الدين قوماندان طالبان در ولسوالى شا جوى زابل را، كه هفته گذشته، هنگام علميات شب هنگام كشته شد، بطور نمونه ياد آورى كرد. اخيراً سلسله حملات نيروهاى افغان وبين المللى بر يك ديگر شدت يافته است، كه نيروهاى خارجى اين عمل را فيرهاى دوستانه مينامند. نيروهاى آيساف چند ماه قبل، پنج تن از سربازان اردوى ملى را در ولايت كندز وشش تن ديگر را درغزنى كشتند. همچنان يك پوليس در ولايت ميدان وردگ دو تن از سربازان امريكايى ويك سرباز اردوى ملى هفتۀ گذشته ،سه تن از سربازان آيساف را كشتند. اما جنرال جوزف بلاتس سخنگوى عمومى آيساف ميگويد كه چنين حادثات بسيار كم رخ ميدهد. به گفتۀ وى، هنگام به وقوع پيوستن چنين عمليات، نيروهاى آيساف و افغان تحقيقات مشترك ميكنند، تا كه علت آنرا مشخص نمايد. موصوف افزود: همراه به وقوع پيوستن چنن حادثات، نيروهاى ما بر يك ديگر اعتماد دارند. جنرال جوزف ميگويد، زمانى كه بعد از تحقيقات اين حادثات نتيجه بدست آيد و اشتباه مشخص شود، تلاش ميشود كه در آينده چنين حادثه تكرار نشود. موصوف افزود: ما از بسيار نزديک باهمديگر کار مى کنيم وتمام توجه خود را به جنگ مبذول مى داريم،اما گاهى واقعات دلخراش بوقوع مى پيوندد، ما بايد با همديگر شانه به شانه ايستاده و با مخالفين بجنگيم. دراين آواخر تعدادى ازکشورهاى مربوط آيساف درمورد بيرون کردن نيروهاى شان از افغانستان، اظهاراتى نموده اند. ازجمع کشورهاى يادشده به آستراليا، پولند و انگلستان اشاره گرديد. اما بريد جنرال جوزف مى گويد که آيساف درمورد تعهدش با افغانستان ثابت قدم است، تا دراين کشور امنيت را تامين کرده و ازنفوذ مخالفين مسلح آن را پاک سازد. نامبرده مى گويد که هيچ کشورعضو آيساف درمورد خارج شدن از افغانستان وکاهش دادن سربازان شان اعلان رسمى ننموده اند. موصوف افزود: نيروهاى ما زمانى افغانستان راترک مى گويند، هنگاميکه حکومت افغانستان از ما تقاضا کند. موصوف مى گويد که نيروهاى آنها درافغانستان به دستاوردهاى چشمگيرى نايل آمده اند و با اين کار، مورال نيروهاى آنها نيز بلند رفته است. جوزف مى گويد که مورال مخالفين مسلح پائين آمده و افراد آنها اکنون پى برد ه اندکه سران شان، آنها را به جنگ سوق مى دهند که امکان پيروزى درآن نيست. سخنگوى آيساف درمورد تامين امنيت کنفرانس کابل و انتخابات ولسى جرگه گفت که نيروهاى آنها دراين راستا با نيروهاى افغان مساعدت مى نمايند. موصوف افزود که نيروهاى افغان وظيفۀ تامين امنيت را به دوش دارند و نيروهاى آنها دربخش هاى لوژستيکى، تامين ارتباطات و ترانسپورت، نقش حمايوى خواهندداشت. نامبرده درمورد انتخابات ولسى جرگه گفت که اکنون ٢٤٠ هزار نيروى افغان و حدود١٤٥هزار نيروى آيساف موجود اند و اين رقم به خاطر تامين امنيت کافى اند. سخنگوى آيساف درپاسخ سوال که مهمات واسلحه نيروهاى افغان کم است وياهم ازنگاه کيفيت خوب نيستند گفت، که تنها امريکا در عرصۀ تجهيز و آموزش نيروهاى افغان ١٠ ميليارد دالر را به مصرف مى رساند. نامبرده ازبرگزارى کنفرانس بين المللى درکابل به طورمثال ياد آورى نمودکه نيروهاى افغان، تقويه شده وقادراند تا امنيت را تامين نمايند. جنرال جوزف گفت که درسال ٢٠١١ ميلادى، روند تسليمدهى مناطق به نيروهاى افغان سپرده خواهندشد. موصوف افزود، نشست سران ناتو که درماه هاى آخر سال روان ميلادى داير مى شود لست ولايات به آن پيش خواهند شدکه اختيار امنيتى آنها به نيروهاى افغان سپرده مى شوند. اما اوگفت که پروسه انتقال اختيارات امنيتى، چهار سال را دربرمى گيرد و آن هم بادرنظر داشت اوضاع امنيتى ،انجام مى شود.(پژواک)

پلان پنج ساله به هدف کاهش فقر و بیکاری

مقامات وزارت کاروامور اجتماعی، شهداءومعلولین باامضای سند کار سراسری شایسته،این سند را برای کاهش فقرو معضل بیکاری تاثیرگذار عنوان می کنند. به گزارش آژانس خبری روز، برنامه سراسری کارشایسته برای مبارزه با بیکاری ازسوی وزارت کارواموراجتماعی ونماینده سازمان بین المللی کار درافغانستان دیروز به امضاء رسید. گفته میشود این برنامه طی 5 سال مورد تطبیق قرار می گیرد. آمنه افضلی وزیرکارواموراجتماعی،شهداءومعلولین درمراسم امضای این برنامه وطى نشست خبری گفت: برنامه سراسری کارشایسته، گزینه ای برای کاهش معضل بیکاری و تأمین صلح وثبات درکشور است. وی،اهداف این برنامه را ارتقای ظرفیت درعرصه تولید،فراهم نمودن فرصت های بیشترکار یابی برای زنان ومردان وتوانمند سازی اقتصادی گروپ های آسیب پذیرعنوان کرد. به گفته افضلی، تقویت اداره کار، تطبیق استندردهای بین المللی کار،توانمند سازی افغانستان جهت انکشاف پالیسی های تأمینات اجتماعی وتقویت پالیسی کاریابی ازجمله اهداف عمده این برنامه می باشند. وزیرکارواموراجتماعی،شهداءومعلولین،ترویج کاریابی مثمرازطریق معلومات بازارکاروانکشاف مهارت ها،ترویج وتطبیق استندردهای بین المللی کاربادرنظرداشت کنوانسیون های اساسی الحاق شده با آنرا از اولویت های کاری این برنامه خواند. او گفت که تقویت سازمان های کارگران وسهم گیری شان درپروسه ترتیب پالیسی های ملی وروابط صنعتی بهتر،از جمله اولویت های این برنامه محسوب می گردند. افضلی علاوه نمود،این وزارت پلان دارد،34 مرکز حرفوی دیگر را درکنار22 مرکز آموزش فنی ایجاد و100 هزار نفر را تحت آموزش های فنی وحرفوی قرار بدهد. وزیرکارواموراجتماعی افزود کهبرای تطبیق پروژه های این وزارت وفراهم نمودن زمینه های کار درکشوربه 260 میلیون دالرنیز نیازاست که این مبلغ درکنفرانس کابل مطرح می گردد. درهمین حال ،هروی برجر هماهنگ کننده ارشدونماینده سازمان بین المللی کاردرافغانستان تصریح نمود که تطبیق برنامه کارشایسته درافغانستان زمینه فراهم نمودن کاررابرای زنان ومردان واجدشرایط تسهیل می بخشد ودرمحوکاراطفال وتشویق آنها به آموختن تعلیم وتربیت تاثیرگذارخواهد بود. به گفته وی،این برنامه درتطبیق استراتیژی انکشاف ملی افغانستان و قانون کارنقش عمده ای خواهد داشت. این در حالی است که به باور آگاهان امور ،11 میلیون نفر درکشورازبیکاری رنج می برند وطی سال های گذشته هیچگونه برنامه مفیدی ازسوی ارگان های مربوطه اتخاذ نشده است به عقیده کارشناسان اقتصادی وجامعه شناسان، معضل بیکاری ازجمله چالش های عمده ای درکشور محسوب می گردد که سبب شده است تا شماری از جوانان رو به مواد مخدر آورده و یاهم به صفوف مخالفین دولت بپیوندند.(روزنیوز)

آيساف : امنيت شمال خراب شده است

نيروهاى بين المللى آيساف مستقر درشمال مى گويند،که از شش ماه گذشته بدينسو امنيت شمال خراب شده است. بريد جنرال هانس ورنرفريتز( Hans Warner Fritz) قوماندان نيروهاى حافظ صلح آيساف درمزارشريف به تاريخ ٢٦سرطان دريک نشست خبرى گفت که دربرخى ولايات شمال، از شش ماه گذشته بدينسو واقعات ناامنى افزايش يافته اند. موصوف در پاسخ به پرسش آژانس خبرى پژواک گفت،که ولايات شمال شرق، بيشتر باتهديد مواجه اند وبه طور اخص واقعات ناامنى ،درولايت کندز ازسوى مخالفين دولت افزايش يافته اند. جنرال هانس به منظور تامين صلح در منطقه به همکارى نيروهاى افغان اصرار ورزيدوافزود، آنها تلاش به خرج خواهند داد که جهت اجراى امور امنيتى با آنها هماهنگى داشته باشند. به گفتۀ موصوف،طالبان درشمال کوشش دارند که مردم را ازطريق هراس افگنى تحت نفوذ خود قراردهند، اما افزودکه شديداً جلو آنها راخواهندگرفت. جنرال هانس ازمردم ملکى خواست که جهت آوردن صلح دايمى درمنطقه، باطالبان هيچ نوع مساعدت نکنند. همچنان نامبرده درست داير کردن انتخابات پارلمانى آينده را ضرور خواند. به گفته موصوف،آنها به منظور تامين امنيت انتخابات آمادگى کامل دارند تا نيروهاى افغان را در اين راستا کمک نمايند. قوماندان آيساف درشمال، در آينده نزديک از افتتاح يک لواى امريکايى نيز درشمال يادآورى نمود،اما واضح نساخت که چه وقت بازگشايى مى شود . درشمال بيشتراز ٩ هزار نيروى حافظ صلح به رهبرى آلمان به منظور کمک به نيروهاى افغان مستقراند،که مرکز آن درکمپ مارمل شهرمزارشريف واقع است.(پژواک)

جهت تامین امنیت انتخابات ده هزار نیرو خارجی گماشته میشود

مقامات نیروهای ایساف در شمال افغانستان میگوید برای تامین انتخابات پارلمانی سال جاری آنها در نظر دارد که در کنار نیرو های افغان ده هزار تن از نیروهای آنها نیز گماشته شود . جنرال هنس ورنر فریتسد قوماندان عمومی نیروهای آیساف در شمال افغانستان با بیان این مطلب میگوید با نکه در این آواخر فعالیت های گروه طالبان در شمال افزایش یافته اما آنها قادر به تامین امنیت بهتر انتخابات پارلمانی در تمام ۹ ولایات شمال استند . نامبرده این مطلب را دیروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در کمپ نظامی مارمل در شهر مزار شریف بیان داشت . در همین حال وی از طرح مسلح سازی مردم در قریه جات نا امن حمایت کرده و میگوید به اساس این طرح در قریه جات نا امن شمال هم مردم مسلح خواهد شد . اما وی میگوید باید افراد که مسلح میشود توسط مردم منطقه انتخاب گردد . قوماندان ایساف شمال در حالی از تامین امنیت بهتر انتخابات خبر میدهد که همین اکنون تعداد زیادی از نامزدان انتخابات پارلمانی از نبود امنیت در ولایات کندز،بغلان ، فاریاب ،سرپل و در تعداد از ولسوالی ولایات دیگر شمال شکایت دارد. آنها میگویند که انها ، برای کمپاین های خویش به این ولسوالی ها مراجعه نمایند . نه(9) ولایت شمالی افغانستان که تا اکنون بیش از پنج هزار سرباز خارجی در آن موجود بود در حال ناامن میشود که در این آواخر پنج هزار تن از سربازان نیروهای امریکای در ان تازه جابجاشده است.(وخت)

 در حمله به چند موتر در پاکستان ۱۶ نفر کشته شدند

مقام های پاکستان می گویند در حمله پیکارجویان به تعدادی موتری غیرنظامی در منطقه ای در شمال غرب این کشور دست کم شانزده نفر کشته و تعدادی مجروح شدند. در این حمله، پیکارجویان به سوی موترهایی که تحت اسکورت نیروهای امنیتی بودند، آتش گشودند. گفته می شود که همه کشته شدگان شیعه بودند و بیشتر آنها با اتوبوس سفر می کردند. این موترها از منطقه خرم به شهر پیشاور، شهر اصلی منطقه شمال غرب پاکستان، در حرکت بودند. ارتش پاکستان در این منطقه مشغول عملیاتی علیه پیکارجویان اسلامی است. منطقه خرم طی سه سال اخیر شاهد یک رشته بمب گذاری، حمله و درگیری مسلحانه بوده است. هدف تعدادی از این حملات، سرقت و آدم ربایی در ازای دریافت باج است. بنابر گزارش ها، ارتش پاکستان طی ماه های اخیر حدود یک صد تن از پیکارجویان این منطقه را که نزدیک به مرز افغانستان واقع شده، کشته است. طی چند هفته اخیر، پاکستان شاهد چند انفجار انتحاری بود. روز پنجشنبه، دست کم پنج نفر در دره سوات کشته شدند. پیشتر نیز دو بمب گذار انتحاری، وسایل انفجاری همراه خود را در منطقه قبیله نشین مهمند منفجر کردند که در این حملات، بیش از یک صد نفر کشته شدند. دولت پاکستان برای سرکوب ناآرامی های این منطقه تحت فشار آمریکاست. طی یک سال گذشته، دولت مرکزی پاکستان عملیات نظامی گسترده ای را در بخش هایی از مناطق فعالیت گروه های مسلح اسلامگرا به اجرا گذاشته و مدعی پاکسازی این مناطق از شورشیان مسلح شده اما نتوانسته است به فعالیت خونین گروه های مخالف و تلفات سنگین ناشی از این عملیات خاتمه دهد. بسیاری از مردم پاکستان از عدم کارآیی سیاست های دولت در ریشه کن کردن خشونت در این کشور ناخرسند هستند و معتقدند که دولت توانایی کافی و سیاست مناسب برای حفظ امنیت کشور را ندارد. وزیر داخله پاکستان هفته گذشته در مصاحبه ای با بی بی سی، شورشیان افغان را عامل حملات تروریستی در این کشور دانسته است.

پلیس ایران: همسایگان شرقی کاری نکنند صبرمان سرآید

احمد رضا رادان، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، گفت: همسایگان شرقی ایران بدانند صبر و تحمل ايران مدت دارد و نباید گذاشت که این صبر و تحمل سر آید.رادان روز ۱۷ جولاي تاکید کرد ايران این حق را برای خود محفوظ می داند که با اشراری که ناامنی ایجاد می کنند و به آن سوی مرز متواری می شوند برخورد کند. احمدرضا رادان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت اطلاعاتی که ايران در مورد تروریست ها به همسایه شرقی خود داده، در اختیار کسانی قرار گرفته است که باید با آنان برخورد می شد. این اظهارات در حالی بیان می شود که برخی مسئولان امنیتی ایران در گذشته، پاکستان را به عدم همکاری در برخورد با گروه تروریستی جندالله متهم کرده اند. در پی عملیات دو بمب گذار انتحاری از اعضای گروه جندالله در برابر مسجد جامع زاهدان در شامگاه ۲۴ سرطان، حداقل ۲۷ نفر کشته و ۱۶۹ نفر دیگر زخمی شدند. جانشین فرماندهی نیروی انتظامی خاطرنشان کرده که در جریان انفجارهای زاهدان، ۲ نفر از نیروهای پلیس کشته و ۱۰ نفر از این نیروها زخمی شده اند. وی تاکید کرده است که در روز اول پس از انفجار بمب در شهر زاهدان عده ای قصد ایجاد نا امنی در این شهر را داشته اند و ۴۰ نفر از آنان دستگیر شده اند. در واکنشی جداگانه، به نوشته خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایالات متحده را به دست داشتن در بمب گذاری های تروریستی اخیر در زاهدان متهم کرده و هشدار داده است که آمریکایی ها قطعا شروع‌کننده خوش‌عاقبتی نخواهند بود.

کشته شدن سیصد شورشی در دارفور به دست ارتش سودان

ارتش سودان می گوید در طول یک هفته عملیات در منطقه دارفور در غرب سودان، بیش از سیصد شورشی را به قتل رسانده است. جنرال طیب المصباح عثمان، یک سخنگوی ارتش سودان به رسانه های دولتی گفت در جریان حمله به شورشیان متعلق به جنبش عدالت و برابری، هفتاد و پنج نفر از نیروهای دولتی نیز کشته شده اند. جنرال عثمان افزود که در این عملیات سربازان سودانی تعداد زیادی از موترهای متعلق به شورشیان را منهدم کرده و تانکرهای سوخت را که به دست شورشیان افتاده بود پس گرفته اند. شورشیان اظهار نظری در این باره نکرده اند. صلحبانان سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا در دارفور، خبر درگیری ها را تایید کرده اند ولی نتوانسته اند شمار دقیق تلفات را اعلام کنند. هفته گذشته، شورشیان دارفور اعلام کردند که جنگ تازه ای را با نیروهای دولتی به راه انداخته اند. اعلام این خبر یک روز پس از آن بود که دادگاه بین المللی جنایی، عمر البشیر رئیس جمهوری سودان را در ارتباط با درگیری های دارفور متهم به نسل کشی کرد. در پی تعلیق مذاکرات صلح شورشیان دارفور و دولت سودان در ماه مي گذشته، درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان در هفته های اخیر شدت یافته است. این درگیری ها در سال 2003، و هنگامی شروع شد که شورشیان عمدتا غیر عرب دارفور برای کسب خودمختاری بیشتر علیه دولت مرکزی دست به مبارزه مسلحانه زدند. از آن موقع تا کنون این منطقه که به وسعت خاک فرانسه است، گریبانگیر جنگ های داخلی بوده است. سازمان ملل متحد می گوید در این مدت بیش از 300 هزار نفر کشته و قریب دو میلیون و 700 هزار نفر آواره شده اند.

انفجار مرگبار بمب در شهر سیوداد خوارز مکزیک

انفجار بمب در شهر سیوداد خوارز مکزیک که در نزدیکی مرز آمریکا واقع است دست کم چهار کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشت. پلیس مکزیک کارتل مواد مخدر خوارز را عامل این بمبگذاری می داند و ناظران این واقعه را نشانه تشدید درگیری ها بین کارتل های مواد مخدر و دولت مکزیک ارزیابی می کنند. در حادثه روز جمعه عوامل حمله توانستند با قرار دادن مردی که گمان می رفت زخمیست، در کنار یک موتر، ماموران پلیس و امدادگران را به سمت آن جلب کنند. اما در پی حضور امدادگران و نیروهای امنیتی در محل، بمب جاسازی شده در موتر منفجر شد که در نتیجه آن دو مامور پلیس و دو امدادگر کشته شدند. تعداد زخمی ها نیز ۱۶ نفر اعلام شده است. پلیس مکزیک معتقد است که کارتل خوارز این عملیات را در واکنش به بازداشت اخیر رهبر یکی از باندهای وابسته به این کارتل انجام داده است. در سال میلادی جاری حداقل هفت هزار نفر در درگیری های نیروهای دولتی با کارتل های قدرتمند مواد مخدر در مکزیک جان خود را از دست داده اند. سال گذشته نه هزار نفر در این درگیری ها کشته شده بودند. با این حال، فیلیپه کالدرون، رئیس جمهوری مکزیک، بر ادامه استفاده از ارتش علیه کارتل های مواد مخدر مصمم است. از سال ۲۰۰۶ میلادی که فیلیپه کالدرون علیه این کارتل ها به ارتش متوسل شد، بیش از ۲۵ هزار نفر در مکزیک در خشونت ها جان خود را از دست داده اند.

مخالفت آلمان با همگون‌سازی قوانین پناهندگی در اتحادیه اروپا

قوانین پناهندگی در کشورهای اتحادیه اروپا همگون نیستند و هر کشوری قانون ویژه خود را دارد. رئیس شورای اتحادیه اروپا قصد دارد این وضع را تغییر دهد. او در تحقق این امر با مخالفت شدید کشورهای عضو و بخصوص آلمان مواجه شده است. قوانین پناهندگی در اتحادیه اروپا همگون نیستند. بجز چند استثنا، هر کشوری تصمیمی را می‌گیرد که خود صحیح می‌داند. اکنون رئیس شورای اتحادیه اروپا قصد دارد این وضع را تغییر دهد و در مشورت با کمیسیون این اتحادیه بر این نظر است که تا سال ۲۰۱۲ باید قوانین همگونی در امر پناهندگی بوجود آیند و همه کشورهای عضو نیز به این قوانین احترام بگذارند. اعضای اتحادیه اروپا البته با این امر کلی موافق‌اند، اما در جزئیات عملی این طرح با هم مخالفت می‌کنند.

    

بیشتر بخوانید   :    یکشنبه۲۷سرطان،۱۳۸۹خورشیدی– (2010-07-18 میلادی) 

{ مطالب زیر ازسایت آریایی برای ملومات بیشتر شما کاپی برداری شده است  }

 

انتخاب دشوار كرزي؛ حقاني، حكمتيار يا ملاعمر

نه سال پس از سرنگونی دولت طالبان در افغانستان، حامد کرزي، رئيس‌جمهوري اين كشور در پی آشتی با طالبان است. اما آنچه هنوز مشخص نیست این است که دولت کابل موافق مذاکره با کدام جناح طالبان است؛ جناح سراج‌الدین حقانی، گلبدین حکمتیار یا ملا عمر.
به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه خبري دويچه‌وله، حامد کرزی نگرانی جامعه جهانی از قدرت‌گیری دوباره طالبان در افغانستان را چندان جدی نمی‌گیرد و بر این نظر است که اگر این گفت‌و‌گوها به تثبیت امنیت در افغانستان منجر شود باید به آن دست زد. بر همين اساس است كه رئيس‌جمهوري افغانستان از سازمان ملل متحد خواسته تا تحریم‌ها علیه بخش‌هایی از طالبان را لغو کند تا علاقه دولت برای آشتی و روابط دوستانه با طالبان مشخص شود.
اين در حالي است كه آمریکا اگرچه موافق مذاکره با طالبان است اما با گفت‌و‌گوی مستقیم با ملاعمر مخالفت كرده و پیشنهاد می‌کند که دولت افغانستان سعی در جذب نیروهای هوادار طالبان کند.
شرایط آمریکا برای مذاکره با طالبان پایان اقدام‌هاي خشونت‌آمیز طالبان، قطع رابطه آنها با شبکه تروریستی القاعده و قبول قانون اساسی دولت مرکزی افغانستان از طرف طالبان است.
ریچارد هالبروک، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان در این‌باره گفت: «اگر آنها حاضر باشند خط قرمز موجود در این رابطه را بپذیرند و بخواهند با جامعه افغانستان پیوند بخورند باید جای خود را نیز در این کشور داشته باشند.»
اگرچه پس از تغییر فرماندهی نیروهای آمریکا در افغانستان گفته شد كه سیاست آمریکا در این کشور تغییری نخواهد کرد اما ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان اعلام کرد، در نظر دارد كه جناح سراج الدین حقانی را به فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کند چرا كه این جناح اقدام‌هاي تروریستی فراوانی علیه نیروهای سازمان ملل متحد برای کمک به امنیت در افغانستان (آیساف) انجام داده‌اند و رابطه‌ای فشرده میان آنها و شبکه تروریستی القاعده وجود دارد. این اقدام پترائوس با نظر اسلام‌آباد درباره گروه حقانی به‌عنوان قدرتی در منطقه که می‌توان با آن اتحادی ایجاد کرد در تضاد است.
كارشناسان سياسي و نظامي معتقدند كه میان کرزی و سازمان امنیت پاکستان تبادل اطلاعات وجود دارد و کرزی خواستار آشتی با گروه حکمتیار و حقانی است و همکاری با پاکستان از مهم‌ترین برنامه‌های کرزی در رفع مشکل طالبان است.
هنوز هیچ نزدیکی مشخصی میان دولت افغانستان و شورشیان ایجاد نشده و طالبان نیز اعلام کرده‌اند که آنها تا زمانی که نیروهای خارجی در افغانستان مستقر هستند با دولت مرکزی مذاکره نخواهند کرد به‌طوري كه وکیل احمد متوکل، وزیر خارجه پیشین طالبان اعلام کرده که طالبان زور را با زور پاسخ می‌‌دهند.

 

توافق براي سپردن امنيت افغانستان به نيروهاي افغان تا سال 2014

يک روزنامه انگليسي روز يکشنبه گزارش داد که نيروهاي بين المللي درگير در افغانستان اين هفته توافق مي کنند که امور امنيتي در اين کشور را تا سال 2014 به نيروهاي افغان بسپارند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، روزنامه اينديپندنت نوشت که بيانيه درز کرده قبل از اجلاس سه شنبه کشورهاي کمک کننده در کابل يک انتقال مرحله اي را مطرح مي کند که امسال شروع مي شود.
طبق اين گزارش، در بيانيه مورد توافق آمده است "جامعه بين المللي حمايت خود را از اين هدف رييس جمهور افغانستان که نيروهاي امنيت ملي افغان بايد تا پايان سال 2014 عمليات نظامي را در تمام استانها رهبري و انجام دهند، ابراز کردند."
اين بيانيه در ضمن وعده مي دهد که قدرتهاي خارجي به "تامين پشتيباني لازم براي افزايش امنيت در طول اين دوره و حمايت مداوم در امر آموزش، تجهيز و تامين مالي نيزوهاي امنيت ملي افغان ادامه خواهند داد."
مقامهاي ارشد بيش از 60 کشور و سازمان بين المللي، از جمله هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا، قرار است در کنفرانس کابل شرکت کنند تا در مورد بازسازي اين کشور جنگ زده بحث کنند.

 

افغان ها از خارجی ها بیزارند

نتایج نظرسنجی منتشر شده حاکی از آن است که اغلب مردم در مقر اصلی طالبان، حضور نیروهای خارجی را منفی می‌دادند و بر این باورند که طالبان باید به دولت بپیوندد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، طبق این نظرسنجی، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نتوانسته قلبها و افکار را در افغانستان از آن خود کند.

در این نظرسنجی که توسط اتاق فکر شورای بین‌المللی توسعه و امنیت (ICOS) انجام شده، 55 درصد افغان‌ها بر این باورند که ناتو و دولت افغانستان در جنگ علیه شورشیان طالبان پیروز می‌شوند. این نظرسنجی بر پایه مصاحبه‌های ماه گذشته بر روی 552 مرد افغان در استان‌های قندهار و هلمند در جنوب افغانستان صورت گرفته که شاهد برخی از پرتنش‌ترین جنگ‌ها بوده است. نورین مک دونالد، رئیس شورای بین‌المللی توسعه و امنیت، طی بیانیه‌ای اعلام کرد: ما موفق نشدیم که خود و اهدافمان را برای مردم افغان توضیح دهیم و این فرصت‌های واضحی را برای طالبان و القاعده برای تبلیغات ضد غرب فراهم می‌کند.

نتایج این نظرسنجی به شرح زیر است:

- 75 درصد افغان‌ها بر این باورند که خارجی‌ها به دین و سنت آنها بی‌احترامی‌ می‌کنند.

- 74 درصد آنها باور دارند که کارکردن با نیروهای خارجی نادرست است.

- 68 درصد بر این عقیده‌اند که نیروهای ناتو از آنان حمایت نمی‌کنند.

- 65 درصد عقیده دارند که طالبان و ملا عمر، رهبر آنان، باید به دولت افغانستان بپیوندند.

- 70 درصد از آنان گفته‌اند که فعالیت‌های نظامی اخیر برای مردم افغان بد بوده است و 59 درصد از آنان مخالف حمله نظامی جدید نیروهای ناتو در قندهار هستند.

هزاران سرباز آمریکایی، انگلیسی و افغان طی سال جاری در عملیات "مرجاه" در استان هلمند که پایگاه طالبان است، شرکت کردند. نیروهای ناتو هم‌اکنون در حال آماده شدن برای عملیاتی هستند تا قندهار، مامن معنوی طالبان را تحت کنترل درآورند. 55 درصد از کسانی که در نظرسنجی شرکت کردند، بر این باورند که حضور نیروهای خارجی در افغانستان برای منافع خود آنهاست؛ تخریب یا اشغال کشور و یا از بین بردن اسلام. به رغم امید‌های ناتو در انتقال تدریجی مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان، 71 درصد از مردم عقیده دارند که چنانچه ناتو مسئولیت‌ها را به دولت افغانستان واگذار کند، طالبان به نواحی که از وجود شورشیان پاک شده، بازمی‌گردد. 61 درصد از افغان‌های شرکت کننده در این نظرسنجی، عقیده دارند که شمار افرادی که طی سال گذشته به طالبان پیوستند، افزایش یافته و چهار پنجم آنها گفتند که چنانچه طالبان کنترل افغانستان را در دست بگیرد، القاعده به کشور بر می‌گردد. 64 درصد نیز بر این باورند که مقامات دولتی در مناطق خود با طالبان در ارتباط هستند و اکثر آنها فکر می‌کنند که طالبان و مقامات محلی دولت هر دو از طریق قاچاق مواد مخدر پول به دست می‌آورند.

نتایج این نظرسنجی قبل از نشست چند روز آینده هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا و دهها تن از وزیران خارجه سایر کشورها در کابل منتشر شد. قرار است در کنفرانس بین‌المللی افغانستان که روز سه‌شنبه در کابل برگزار می‌شود،‌ حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان، برنامه‌هایش را برای تقویت دولت، افزایش امنیت و فرصت‌های اقتصادی اعلام کند. جنگ در افغانستان به‌رغم حضور حدود 140 هزار سرباز خارجی و در شرایطی که طالبان از زمان سرنگونی‌اش در سال 2001 توسط ائتلاف تحت امر آمریکا در بهترین وضعیت به سر می‌برد، به مرحله بحرانی رسیده است.

 

کنفرانس کابل و نا امیدی مردم از نه سال بازسازی

دويچه ويله : شکست طالبان در سال 2001 و حضور نظامی و سیاسی حدود 40 کشور دنیا در افغانستان، امیدواری های زیادی را در رابطه به بازسازی این کشور به وجود آورده بود.

اکنون که از آن زمان نه سال می گذرد، با گذشت هر سال امیدواری های سال های اول به نا امیدی تبدیل می شوند؛ زیرا آن گونه که مردم افغانستان توقع بازسازی کشورشان را داشتند، چنان نشد.

اما مقامات دولتی و جامعه ی جهانی از رفتن میلیون ها کودک به مکاتب سخن می گویند، و ساخت سرک ها و شاهراه ها را دست آوردهای بزرگ بازسازی می دانند.

قرار است وزیران خارجه و نمایندگان بیش از 70 کشور دنیا یک بار دیگر تعهد شان نسبت به ادامه ی کمک ها برای افغانستان را در کنفرانس کابل تجدید کنند.

اما مردم افغانستان چه نظری در مورد نه سال بازی دارند؟

دریکی از مزدحم ترین نقاط شهر کابل به نام کوته سنگی، عابرینی که از این محل پر جمع و جوش می گذرند، همه بینی های شان را به دلیل بوی بدی که از جوی های اطراف سرک بر می خیزد با دستمال محکم گرفته اند.

عبور و مرور موترها در سرک های خامه ی این منطقه از شهر کابل، گردوخاک زیادی را به هوا بلند می کند.

قیس یکی از عابرین این منطقه در رابطه به بازسازی در نه سال گذشته به صدای آلمان می گوید:  پول هایی که برای بازسازی افغانستان آمده توسط مقامات حیف و میل شده و به همین دلیل بهبودی در بازسازی دیده نمی شود:"کسی کار نمی کند، برای هرکسی که پول می دهد، در جیب خود می کند، پیشنهاد ما این است که سرک هارا بسازند، ببینید چقدر کثیف است، سرک های خراب را نمی سازند اما سرک های جور را خراب می کنند."

جاوید یک تن دیگر از باشندگان شهر کابل می گوید: پول های زیادی برای بازسازی افغانستان سرازیر شده،  اما این پول ها بجای بازسازی به جیب مقامات رفته است:"  شاروال ها که می آیند رشوت می خورند، هر کس برای منافع شخصی خود کار می کند و پول را برای خود مصرف می کند؛ بلند منزل برای خود جور می کنند و برای این وطن خدمت نمی کنند."

اما مقامات در دولت افغانستان می گویند  نه سال بازسازی برای کشوری که سه دهه جنگ را پشت سرگذشتانده، وقت زیادی نیست، اما در این مدت کارهای زیادی در عرصه بازسازی صورت گرفته است.

عزیز شمس، سخنگوی وزارت مالیه می گوید: در نه سال گذشته در عرصه های معارف، سرک سازی، حکومتداری، مخابرات و انرژی کارهای زیادی صورت گرفته است.

به گفته ی آقای شمس اگر بعضاً فساد های کلانی وجود داشته و پول بازسازی افغانستان از این کشور بیرون کشیده شده، عامل آن شرکت ها و کمپنی های کلان بین المللی بوده نه دولت افغانستان.

آقای شمس می گوید؛ حال دولت افغانستان قادر است تا طرح های بازسازی را خود بسازد:"کار زیادی صورت گرفته و در کنار این که بعضی فساد و جود داشته و این می تواند جز مسایلی باشد که دولت در این زمینه هم اقداماتی داشته مثلا اداره مشخصی را برای مبارزه با فساد موظف ساخته و دولت افغانستان در کنفرانس لندن طرح مشخصی را برای مبارزه با فساد ارایه کرد."

در همین حال شماری از تحلیلگران می گویند دولت افغانستان فرصت نه ساله را از دست داد و نتوانست از کمک های جامعه ی جهانی به صورت درستی برای بازسازی افغانستان استفاده کند.

عبدالواحد طاقت تحلیلگر مسایل سیاسی می گوید اگر در نه سال گذشته خود دولت به صورت درست بازسازی می شد دست آوردی بزرگی بود، اومی گوید: "حتا دولت ما بازسازی نشد، نظام ما بازسازی نشد، ادارات و محاکم بازسازی نشد، پلیس و اردوی ملی بازسازی نشد طوری که ما می خواهیم طوری که مردم ما می خواهد، اردوی ما فقط چند تا سرباز تربیه شده اما بدون سلاح، تانک و طیاره، بدون سلاح آیا می شود بگوییم که ما اردو داریم؟"

آقای طاقت از فساد گسترده در ادارات دولتی یاد آوری می کند و می گوید، برخی از ادارات بجای این که بهتر شود بدتر شده اند.

او می گوید در این مدت نه ارگان های عدلی اصلاح شد و نه هم پارلمان که قوه مقننه است برای بهبود اوضاع در افغانستان تلاش کرد.

آقای طاقت می گوید: چند ساختمان و بلند منزل که در شهر کابل قد کشیده این ها نشانه های بازسازی نه بلکه نشانه های خیانت هستند:" اگر چند تا ساختمانی که شما می بینیند این خیانت شده، اختلاش شده، رشوت خورده شده، دزدی شده، غارت شده و چند ساختمان جور شده و ما فیا این جا حاکم شده، اگر حکومت مافیا را که مافیاهای زمین، تیل و هم مافیای سیاست، این همه آمده و بازسازی نسبت به وقت مجاهدین بدتر شده و از وقت طالبان هم بدتر تر شده است."

این در حالیست که حکومت افغانستان در کنفرانس کابل از جامعه ی جهانی می خواهد تا کشورهای کمک کننده به افغانستان کمک های شان را از طریق دولت به مصرف برسانند.

 

چرا ناتو نتوانسته است موفق باشد

8 صبح : مطالعه‌ای که اخیرا توسط موسسه تحقیقاتی شورای بین‌المللی در امور امنیت و انکشاف، در هلمند و قندهار انجام یافته است مشعر بر آن است که ناتو در بدست آوردن دل و دماغ مردم مناطق متذکره موفق نبوده و مردم آن مناطق نظر چندان مساعدی درباره نیروهای ناتو ندارند. البته می‌توان تصور کرد که نفوذ و تسلط نسبی طالبان و عوامل القاعده در آن مناطق که به صورت سنتی پایگاه اجتماعی طالبان را تشکیل می‌دهد از یک‌سو و چنان‌چه در همین گزارش آمده است 64 فیصد مردم آن مناطق بر این باوراند که مقامات و کارمندان دولتی در مناطق مربوط‌شان، با طالبان رابطه دارند و به ویژه هر دو از مدرک مواد مخدر پول بدست می‌آورند و شریک هم هستند از جانب دیگر، این مساله را که مردم آن مناطق نسبت به طالبان نظر مساعدی داشته باشند، طبیعی ساخته است. موجودیت فساد دولتی در آن مناطق، چنان‌که در سایر مناطق کشور، چیزی نیست که کسی درصدد انکار آن باشد و یا بتواند آن را کتمان کند.  بنابراین علت دیگر این وضع را در نارضایتی مردم از عملکرد دولت و مامورین محلی باید دید و نشانی کرد؛ مامورینی که به زعم مردم با طالبان شریک و رفیق‌اند. مردم این عدم رضایت از مامورین فاسد را به پای ناتو و نظامیان خارجی می‌نویسند. در این رابطه بمباردمان‌های نسنجیده، کشتار مردم ملکی و سایر خطاهای نیروهای خارجی که بارها مطرح گردیده است نیز در گسترش نارضایتی عمومی نقش دارد و طالبان به خوبی می‌توانند از آن بهره گیرند. تا اینجای قضیه عدم مساعدت نظر مردم، بیشتر به ناخشنودی آن‌ها از حکومت و حکومت‌گران برمی‌گردد، که تبلیغات طالبان نیز آن را برجسته می‌سازد. در جانب دیگر ناتو و سایر خارجیان ماموریت‌شان را در افغانستان عملا یک ماموریت نظامی و حربی دانسته و تروریزم را نیز پدیده‌ای صرفا نظامی تعریف کرده‌اند که فقط با ابزار و امکانات و روش‌های میلیتاریستی می‌توان بر آن پیروز شد. در حالی که تروریزم و نماد عینی آن یعنی طالبان،  ابعاد دیگری هم دارند که نقش این ابعاد در گسترش نفوذ آنان در موارد متعدد، بیشتر از عملیات انتحاری و انفجاری و سایر کوشش‌های آنان بوده است. وجه ایدیولوژیک و برداشت طالبان از اسلام و تفسیر دلخواه آنان که ضدیت با زنان، دشمنی با دموکراسی و آزادی، خصومت با حقوق بشر و.... وجه بارز و برجسته آن است،  هیچ گاهی مورد توجه قرار نگرفته است و همین موجب شده است که متحدین نزدیک آنان از نظر فکری و ایدیولوژیک، با کمال آزادی، در داخل کشور، از تامینات لازم و حتا کافی برخوردار باشند و به فعالیت خود ادامه دهند.  نکته دیگری که کوشش می‌شود مسکوت و مغفول بماند، نقش مقامات پاکستان در برانگیختن، تجهیز، تمویل و رهبری طالبان است. کوشش بر آن است که پاکستان به عنوان مطمین‌ترین متحد مورد قبول معرفی گردد و با اغماز و چشم‌پوشی بر عملکرد ویران‌گرانه‌اش،  امکان فعالیت همه جانبه داشته باشد و افشا نشود.

 

کاسه صبر ما لبریز شده است

8 صبح : این مثال عامیانه «بگیر که نگیرد» اکنون توسط مقام‌های همسایگان افغانستان به خوبی تمثیل می‌گردد. چندی قبل رحمان ملک، وزیر  داخله پاکستان گفته بود که طالبان از خاک افغانستان وارد پاکستان شده‌اند و به ناامنی دست می‌زنند. روز گذشته یک فرمانده ارشد نظامی ایران نیز به افغانستان هشدار داد که روزی کاسه صبر ایران لبریز خواهد شد. هشدار این فرمانده ایرانی پس از انفجار خونین روز پنج‌شنبه در زاهدان ایران صورت می‌گیرد. جالب این جا است که هر دو کشور همسایه در نه سال گذشته بیشترین سهم در ناامنی‌های افغانستان را داشته‌اند. برای نمونه دو روز قبل نیروهای ناتو یک فرمانده طالبان به نام ملا اختر را در ولایت فراه به قتل رساندند که مسوولیت وی انتقال طالبان از ایران به افغانستان بود. در مورد کشور همسایه دیگر، پاکستان نیز ثبوت فراوان وجود دارد. حضور رهبران ارشد طالبان، اعضای شورای کویته، مولوی سراج الدین حقانی، از نمونه‌های عینی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. بر اساس اظهارات امرالله صالح، رییس سابق امنیت ملی، حکومت پاکستان در چند سال گذشته بیش از 900 میلیون دالر را صرف تجهیز و تسلیح طالبان کرده است. گذشته از این، گزارش دانشگاه اقتصادی لندن که یک نهاد معتبر می‌باشد، از نقش سازمان استخباراتی پاکستان پرده برداشت.
گفته‌های اخیر جنرال حمید گل در رابطه با طالبان گواه دیگری از دخالت‌های پاکستان می‌باشد. حمید گل گفته است که ناتو در افغانستان شکست خورده و زمینه برای پاکستان فراهم شده است. وی همواره از طالبان به عنوان مجاهدان راه آزادی در افغانستان یاد کرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز پس از توافق بن همانند پاکستان با سیاست دوگانه در تلاش است تا غربی‌ها را در افغانستان با  چالش‌هایی مواجه سازد. جالب این جا است که جمهوری اسلامی ایران از یک سو، حادثه زاهدان را به اسراییل و امریکا نسبت می‌دهد و از سوی دیگر رجزخوانی‌های خود را متوجه افغانستان و پاکستان می‌سازد.
مقام‌های ایرانی در نه سال گذشته - که به طور اوسط در هفته، سه انفجار و انتحار در افغانستان وجود داشته است - هرگز پیامدهای منفی خطر تروریزم را جدی نگرفتند، اکنون که مردمان این کشور قربانی تروریزم می‌شوند، ایران به جای ارایه راهکار جمعی در برابر این پدیده، به سیاست تهدید همسایگان خود روی می‌آورد. متاسفانه مقام‌های مسوول در وزارت خارجه افغانستان نسبت به گستاخی‌های همسایگان همیشه سیاست سکوت را در پیش گرفته‌اند و نتوانسته‌اند به موقع پاسخ مناسبی را برای آنان ارایه نمایند. اما مقام‌های ایرانی بدانند که کاسه صبر افغان‌ها سال‌ها است که از مداخله عریان همسایگان لبریز شده است.

 

چه كسي به طالبان پول مي‌دهد؟

همشهری آنلاين : شبه‌نظاميان طالبان هميشه گروه مرموزي بوده‌اند؛ به همين خاطر در طول سال‌هاي گذشته همواره گزارش‌هاي مختلفي از اين گروه و به‌ويژه سازوكار تأمين بودجه كلان آنها منتشر شده است.
 
روزنامه‌ ساندي تايمز انگليس به‌تازگي در گزارشي اعلام كرده است كه
طالبان به‌طور رسمي از سوي بالاترين مقام‌ها در دولت اسلام‌آباد حمايت مي‌شوند.

اين نشريه حتي پا را فراتر از اين مي‌گذارد و براساس شواهد خود تأكيد مي‌كند كه 7 نفر از 15 عضو مجلس شوراي كويته (شوراي جنگ طالبان) به سازمان اطلاعات پاكستان وابسته هستند.

طبق گزارش منتشرشده از سوي كالج علوم اقتصادي لندن، دولت پاكستان در افغانستان در واقع نقشي دوگانه ايفا مي‌كند. مت وولدمن، تحليلگر دانشگاه هاروارد عقيده دارد كه در تحقيقات قبلي درباره شبه‌نظاميان، تا حد زيادي نفوذ سازمان اطلاعات پاكستان بر طالبان ناديده گرفته شده است.

در گزارش ساندي تايمز كه به ده‌ها مصاحبه، مستند است و 2نفر از مقام‌هاي بلندپايه امنيتي كشورهاي غربي آن را تأييد كرده‌اند، آمده است: سازمان اطلاعات پاكستان كه براي طالبان پناهگاه و حمايت‌ مالي، نظامي و لجستيك  تأمين مي‌كند براي انجام عمليات جنگي از نفوذ راهبردي قدرتمندانه‌اي برخوردار است. در گزارش مزبور ادعا شده كه آصف‌علي زرداري اخيرا با تعدادي از رهبران طالبان ديدار كرده و به آنها تأكيد كرده كه دولتش به‌طور كامل از طالبان حمايت خواهد كرد؛ هرچند سخنگوي رسمي دولت پاكستان اين موضوع را به‌شدت رد كرده است.

ايالات متحده آمريكا يكي ديگر از كشورهايي است كه به تأمين مالي و لجستيك جنبش طالبان متهم است. بسياري عقيده دارند كه آمريكا قصد دارد با طولاني‌شدن جنگ در افغانستان حضور خود در منطقه آسياي ميانه و سلطه بر ثروت‌هاي طبيعي اين كشور را طولاني‌تر كند. روزنامه گاردين به‌تازگي در گزارشي اعلام كرده است كه در افغانستان بسياري بر اين باور هستند كه آمريكا از جنبش طالبان در همه زمينه‌ها حمايت مي‌كند. به عقيده اين گروه آمريكا واقعا خواستار طولاني‌شدن جنگ در اين كشور است زيرا مي‌خواهد حضور خود را تثبيت و طولاني كند.

در واقع اگر طالبان شكست بخورد و به‌طور كامل از بين برود آمريكا ديگر بهانه‌اي براي باقي‌ماندن در افغانستان نخواهد داشت.

ارتش افغانستان وقتي پايگاه‌هاي طالبان را تصرف مي‌كند متوجه مي‌شود كه اسلحه‌هاي موجود در اين پايگاه‌ها مشابه اسلحه‌هايي است كه آمريكا به ارتش افغانستان مي‌دهد. علاوه بر اين بسياري بر اين باور هستند كه ايالات متحده آمريكا مدارس آموزش افراط‌گرايان در افغانستان و پاكستان را تأمين مالي مي‌كند و بالگردهاي آمريكا كالاهاي ضروري را به شبه نظاميان طالبان مي‌رسانند.

انگليسي‌ها هم در اين رابطه مورد اتهام هستند و بسياري عقيده دارند كه آنها مايلند بيشتر از آمريكايي‌ها در افغانستان باقي بمانند. آنها مي‌خواهند با طالبان به مذاكره بنشينند تا آنها را براي پيوستن به نيروهاي دولتي راضي كنند. انگليسي‌ها مي‌خواهند از اين راه، نفوذ خود در منطقه را همچنان پرقدرت باقي نگه دارند.

واقعيت اين است كه هركدام از طرف‌ها به دلايل خاص خود مايلند كه طالبان همچنان حضور پر قدرتي در منطقه داشته باشند. آنها مي‌خواهند كه از وجود طالبان براي حضور در صحنه‌ها و امتيازگيري از رقبا، بهره‌برداري كنند.

در اين ميان شبه‌نظاميان طالبان كه از همه طرف‌ كمك دريافت مي‌كنند از وضعيت موجود بيشترين بهره را مي‌برند. آنها در اين شرايط مي‌توانند به‌راحتي فعاليت‌هاي خود را ادامه دهند. واقعيت اين است كه تا زماني كه در‌گيري وجود دارد طالبان نيز وجود خواهند داشت.

 

هزينه‌هاي جنگ براي ماليات دهندگان آمريكايي 

درخواست رئيس جمهور آمريكا براي اختصاص بودجه بيشتر براي جنگ افغانستان در مسير كند خود در كنگره قرار دارد اين در حالي است كه قانونگذاران آمريكايي به اولويت‌هاي ديگر نيز متمركز هستند.

به گزارش ايسنا، باراك اوباما، رئيس جمهور آمريكا براي كمك به ‌٣٠ هزار نيروي آمريكايي مازاد در افغانستان ‌٣٣ ميليارد دلار درخواست بودجه كرده است.

وي هم چنين خواستار ‌٥/٤ ميليارد دلار بيشتر براي تقويت كمك‌هاي خارجي و عمليات‌هاي غير نظامي در عراق و افغانستان در سال جاري درخواست كرده است كه حدود دو ميليارد دلار آن به افغانستان اختصاص مي‌يابد.

مجلس نمايندگان ماه گذشته اين بودجه را تصويب كرد و ميليارد‌ها دلار به هزينه‌هاي غيرنظامي افزود. اين بدان معناست كه اين بودجه براي تصويب نهايي به سناي آمريكا خواهد رفت. انتظار مي‌رود كه قانونگذاران اين بودجه را تصويب كنند. اما خواستار تضمين‌هايي هستند مبني بر اين كه دولت حامد كرزاي با فساد مالي در افغانستان با جديت بيشتري مقابله كند تا دلارهاي ماليات دهندگان آمريكايي به هدر نرود.

كنگره آمريكا تاكنون ‌٣٤٥ ميليارد دلار براي جنگ افغانستان هزينه كرده است. دفتر بودجه كنگره آمريكا نيز اعلام كرده كه حدود ‌٢٢ ميليارد دلار نيز به فعاليت‌هاي مربوط به جنگ افغانستان در خارج از اين كشور اختصاص يافته است.

* هزينه‌هاي جنگ عراق تا به امروز

حدود ‌٧٠٨ ميليارد دلار نيز تاكنون به جنگ عراق اختصاص يافته است. اما از آنجايي كه تمركز بيشتر آمريكا به افغانستان شده است، افغانستان به ميدان نبرد جنگي پرهزينه‌تري تبديل خواهد شد.

سال مالي فعلي، كه ‌٣٠ سپتامبر پايان مي‌يابد، اولين سالي است كه بودجه بيشتري به افغانستان اختصاص يافته است (‌٣/٧٢ ميليارد دلار) و اين بودجه سال جاري در عراق (‌٥/٦٤ ميليارد دلار) بوده است.

از جمله هزينه‌هاي صرف شده در افغانستان بيش از ‌٢٥ ميليارد دلار براي امور آموزش و تجهيز نيروهاي امنيت ملي افغانستان است.

در همين حال اوباما نيز خواستار اختصاص ‌٢/١٤ ميليارد دلار براي آموزش و تجهيز نيروهاي امنيت ملي افغانستان است.

* هزينه‌هاي نظامي آينده

آمار هزينه‌هاي نظامي آينده هنوز نيز در هاله‌اي از ابهام قرار دارد چون سطح نيروها در آينده در افغانستان هنوز مشخص نيست.

اوباما گفته است كه وي به دنبال خروج نيروها از افغانستان در اواسط سال ‌٢٠١١ است. اما همه چيز به شرايط امنيتي افغانستان بستگي دارد.

كمك‌هاي خارجي از جمله كمك‌هاي مواد غذايي و امور توسعه در اين كشور از سال ‌٢٠٠٢، ‌١٧ ميليارد دلار بوده است.

 

واکنش ها نسبت به پيشنهاد تجزيه افغانستان و تشکيل نيروهاي مسلح روستايي

واکنش هاي مردم ،سازمان ها و احزاب سياسي نسبت به طرح پيشنهادي رابرت بلک  سفير سابق آمريکا در دهلي نو مبني بر تجزيه افغانستان و موافقت حکومت با تشکيل نيروهاي مسلح روستايي ، از جمله مهمترين موضوعات اين کشور در هفته گذشته بود.

به گزارش روز شنبه ايرنا، ناکامي نيروهاي غربي به رهبري آمريکا و انگليس در جنگ 9 ساله افغانستان، افزايش تلفات نظاميان خارجي و هزينه هاي جنگ و نيز مخالفت افکار عمومي در غرب با ادامه حضور نيروهاي خارجي در افغانستان دست به دست هم داد، تا طرح تجزيه اين کشور براي نخستين بار از سوي يک دپيلمات بازنشسته آمريکايي براي پايان دادن به خشونت ها در اين کشور پيشنهاد شود.
به پيشنهاد رابرت بلک، آمريکا بايد مناطق پشتون نشين در جنوب کشور در امتداد مرز با پاکستان را رها کند و در مناطق شمالي و شرقي از جمله کابل در کنار مردم اين مناطق حضور خود را حفظ نمايد و مناطق پشتون نشين را به حال خود رها سازد.
طرح چنين پيشنهادي در واقع دفاع از پشتونستان بزرگ منطقه اي است که در صورت عملي شدن علاوه بر تبعات منفي سياسي، از انديشه تجزيه طلبي در اين بخش از سرزمين بزرگ آسيا، حاکميت ملي برخي کشورها را تهديد خواهد کرد.
به اعتقاد بلک ، راهبرد جنگي فعلي در افغانستان نتيجه اي نخواهد داشت، براي اينکه طالبان خود را بازنده اصلي ميدان جنگ قلمداد نکنند، حاضر به مصالحه نيستند، بايد واشنگتن کنترل استان هاي جنوبي کشور را که اغلب جمعيت آن پشتونها هستند، به طالبان واگذار کند.
اين دپپلمات پيشين واشنگتن ، طرح تجزيه افغانستان را مناسب ترين ايده به جاي شکست راهبرد آمريکا در اين کشور مي داند.
به اعتقاد دولت کابل ارايه چنين تحليلي از سوي يک ديپلمات بازنشسته آمريکا که حدود يکصد هزار سرباز کشورش در افغانستان حضور دارند، غيرمسوولانه است و نمي تواند در اتحاد ميان افغان ها خللي و خطري ايجاد کند.
به اعتقاد حکومت اين کشور، درست است که افغان ها در طول تاريخ، از جنگ فرصتي را براي صلح به دست نياورده اند، اما هيچگاه و در هيچ حالتي نمي گذارند، که چنين اظهاراتي در اراده آهنين مردم اين سرزمين تاثير بدي به جا گذارد.
هرچند طرح تجزيه افغانستان به دو قسمت به صورت يک پيشنهاد است، اما چنين ايده اي گذشته از عواقب سياسي باعث ايجاد نگراني هاي عمومي در منطقه خواهد شد.
ديگر رويداد مهم هفته قبل افغانستان موضوع بحث برانگيز تشکيل نيروهاي مسلح روستايي با موافقت شوراي امنيت ملي اين کشور در چار چوب وزارت کشور است.
اغلب افغان ها با توجه به تجارب گذشته در آخرين دولت وقت طرفدار شوروي سابق در افغانستان از تشکيل چنين نيرويي خاطرات تلخي به ذهن دارند و اين نيروها را  اربکي  ( شبه نظامي، چريکي، دفاع خودي ) مي نامند.
از دو سال قبل هر وقت تشکيل چنين نيرويي مطرح شد، با واکنش تند مردم و تعدادي از نمايندگان مجلس رو به رو گرديد.
چندي قبل برخي رسانه هاي بين المللي گزارش دادند که در ديدار ديويد پترائوس فرمانده کل نيروهاي خارجي در افغانستان با حامد کرزي رييس جمهور اين کشور، ضرورت تشکيل چنين نيروي از سوي پترائوس مطرح شد که با مخالفت شديد کرزي رو به رو شد.
گفته مي شود که نشست پترائوس و کرزي با تنش همراه بود، اين ژنرال آمريکايي به رييس جمهور افغانستان که مطابق قانون اساسي فرماندهي کل نيروهاي مسلح کشورش را بر عهده دارد، گفت که در صورت عدم موافقت دولت تحت رهبري کرزي، آمريکا راسا اقدام به تشکيل چنين نيروي در 20 نقطه از افغانستان خواهد کرد.
دولت افغانستان با توجه به نشست بين المللي کابل، سه شنبه اين هفته که با حضور 70 نفر از وزراي خارجه کشورهاي کمک کننده و نمايندگان سازمان ها و نهادهاي بين المللي کمک کننده به اين کشور برگزار مي شود، رسما با تشکيل چنين نيرويي از نشاني شوراي امنيت ملي موافقت کرده است.
دولت افغانستان به زمان تشکيل اين نيروها، تعداد نيروهاي مسلح مردمي و نيز مناطق مورد نظر تشکيل نيروي دفاع خودي اشاره اي نکرد، اما تاکيد کرد که اين نيروها در چارچوب تشکيلات وزارت کشور سازماندهي خواهند شد و به تدريج نيروهاي مسلح غير رسمي منحل و يا در قالب تشکيلات اين نيروها جذب خواهند شد.
با برکناري استانلي مک کريستال فرمانده پيشين نيروهاي آمريکايي و سازمان ناتو در افغانستان و انتخاب  ديويد پترائوس به جاي او صحبت از تغيير راهبرد نظامي واشنگتن در اين کشور مطرح شد و اولين تغيير در اين راهبرد، تشکيل نيروهاي مسلح روستايي است که هدف از تشکيل اين نيروها مبارزه با شبه نظاميان طالبان که در حال جنگ با نيروهاي دولتي و نظاميان خارجي هستند، مي باشد.
طرح ياد شده مشابه طرح آمريکا در عراق است ، واشنگتن بر اين عقيده است با ايجاد چنين نيرويي در افغانستان قادر به کنترل و مهار قدرت طالبان خواهد بود.
آمريکا در حالي تصميم به ايجاد نيروي مزبور گرفته است که ساختار اجتماعي، فرهنگي و سياسي افغانستان و عراق کاملا با يکديگر فرق دارد، با گذشت زمان مي توان در مورد موفقيت و يا عدم موفقيت چنين نيرويي اظهار نظر کرد.
بسياري از افغان ها با توجه به تجربه تلخي که درگذشته از نيروهاي اربکي دارند، بر اين عقيده هستند که با تشکيل چنين نيرويي نه تنها بحران فروکش نخواهد کرد، بلکه باعث تشديد ناآرامي ها در کشور خواهد شد.
به اعتقاد اغلب آنان يکي از عوامل وجود سلاح هاي غيرقانوني و نيز ادامه ناامني ها در افغانستان ، فعاليت بقاياي همين نيروها از گذشته است.
قبل از اعلام موافقت رسمي دولت افغانستان با تشکيل "سپاه" نامنظم روستايي بحث ها در مورد ايجاد نيروهاي چريکي در کشور ادامه داشت، و به گفته جوزف بلوتز سخنگوي نظامي نيروهاي بين المللي کمک به امنيت(ISAF) در افغانستان، ،هيچ نوع برنامه ميليشيا سازي در اين کشور وجود ندارد، بلکه سخن از ايجاد پليس پشتيباني در مناطق دور دست است که بحث ها در اين رابطه ادامه دارد.
به عقيده اين ژنرال آلماني، اين موضوع از دو سال قبل مطرح بود و نيروهاي خارجي در اين موضوع نقشي ندارند، در صورت ايجاد چنين نيرويي، اين نيروها در چارچوب تشکيلات وزارت کشور فعاليت خواهند داشت.
سازمان ناتو ضمن تاييد ايجاد نيروهاي مسلح مردمي در افغانستان ، اعلام کرد که اين موضوع در نشست بين المللي کابل که سه شنبه اين هفته با شرکت نمايندگان 70 کشور و سازمان هاي خارجي برگزار مي شود، طرح مسلح سازي مردم محلي بررسي خواهد شد.
بلوتز، اين نيروها را " پليس ويژه حفاظت از مردم " ناميد و گفت : آنان ابزاري براي توانمند ساختن بيشتر نيروهاي ارتش و پليس خواهند بود که هدف از ايجاد چنين نيرويي تامين امنيت از سوي مردم محل در مناطق خارج از کنترل دولت مرکزي است.
وي در همين حال مشاجره لفظي کرزي و پترائوس را در باره تشکيل سپاه نامنظم روستايي رد کرد و گفت: ميان اين دو هيچ اختلاف نظري وجود ندارد و طي هشت روز، پترائوس هشت بار با کرزي ديدار داشته است.
محمد علم ايزديار معاون دوم مجلس سناي افغانستان، مسلح سازي مردم مناطق روستايي را تحت هر عنوان به نفع کشور نمي داند و به اعتقاد او جامعه جهاني و دولت بايد نيروهاي قانوني موجود در افغانستان را حمايت کنند.
وي بر اين باور است که طرح مسلح سازي روستائيان براي تامين امنيت و مبارزه با شبه نظاميان طالبان، باعث افزايش تنش هاي قومي خواهد شد و اين طرح به عنوان راه حل اساسي که بتواند مشکل مبارزه با طالبان را حل کند، نيست.
اعلام موافقت افغانستان با تشکيل چنين نيرويي با واکنش منفي اغلب رسانه هاي اين کشور در هفته قبل مواجه شد و روزنامه 8 صبح ضمن هشدار به عواقبل سياسي ميليشيا سازي نوشت: پترائوس با پيگيري سياست ميليشيا سازي نشان داد که ديگر به توانايي ارتش و آموزش آن اعتقاد ندارد.
به نوشته اين نشريه، هر کسي مي داند که ميليشيا ها يک نيروي موازي ارتش افغانستان هستند و آنهم در شرايطي که حکومت توانايي کنترل آنها را نداشته و نخواهد داشت ، چنانکه در حکومت دکتر نجيب الله با تمام اقتدار خود نسبت به دولت حامد کرزي، نتوانست که ميليشيا هاي ازبک به رهبري ژنرال عبدالرشيد دوستم را تحت اطاعت خود نگهدارد و اين نيروها در همکاري با گروه هاي جهادي ديگر، زمينه سرنگوني حکومت وي را فراهم کردند و هرکس مي داند که در افغانستان ، تکرار چنين سناريوهايي غيرقابل پيش بيني نيست.
همچنين هفته نامه نخست، ميليشيا سازي را تجربه ناکام در کشور خواند و نوشت: با آمدن پترائوس و مذاکرات مفصل او با کرزي مشخص شد که منظور از تغيير راهبرد آمريکا در افغانستان استفاده از حربه ي فرسوده اربکي سازي  براي معضل کنوني کشور است.
اين نشريه مي افزايد: گرچه فرماندهان ارتش آمريکا بيشتر موفقيت هاي اين کشور در عراق را مد نظر دارند و بر اين تصورند که با استفاده از تجربه عراق و با ايجاد ميليشيا هاي قومي، ماشين جنگي طالبان را از حرکت باز دارند و بر اساس اين تصور طرح ميليشيا سازي به کرزي پيشنهاد شد.
ماندگار، نشريه منتقد دولت هم در اين رابطه نوشت: سرانجام، کرزي در برابر پيشنهاد غربي ها مبني بر ايجاد پليس محلي کوتاه آمد و تحت فشار مقامات آمريکايي اين طرح را پذيرفت و در نشست شوراي امنيت ملي که پترائوس و کارل ايکن بيري سفير واشنگتن در کابل و شماري از مقامات افغان حضور داشتند، دولت موافقت خود را با ايجاد چنين نيرويي اعلام کرد.
نشريه ملت، ايجاد نيروهاي محلي را آزمون مجدد براي يک تجربه ناکام خواند و نوشت: مليشيا سازي تاکنون چندين بار براي سرکوب مخالفين دولت و شورشيان در صحنه سياسي افغانستان امتحان شد و اين طرح براي اولين بار در زمان نجيب الله آخرين رييس جمهور وقت طرفدار شوروي سابق مطرح و نتيجه غيرمطلوب نهايي آن به شکل ناخواسته در جنگ هاي مخرب چندين ساله داخلي به بار نشست .
به نوشته اين نشريه پس از آن در زمان حضور ناتو در افغانستان تاکنون چندين بار اين طرح از سوي دولت و ناتو براي سرکوب و نابودي شورشيان و مخالفين مسلح دولت مطرح شد، ولي هيچگاه نتايج ثمربخشي در امنيت افغانستان و سرکوب مخالفين دولت در پي نداشته است .
سليم برومند نگارنده مقاله ملت در ادامه نوشت: ناتو طي 9 سال گذشته در افغانستان از شيوه ها مختلفي براي تامين امنيت ، نابودي طالبان و القاعده بکار گرفته است که اين تاکتيک ها يکي پس از ديگري نتايج ملموسي را در پي نداشته است.
وي اين تاکتيک ها را افزايش نيروي نظامي، استفاده از تجهيزات جنگي مختلف، تغيير در شيوه هاي نبرد، دادن مشوق هاي اقتصادي به سران طالبان براي دست کشيدن از جنگ و خشونت ، تعقيب راه هاي تفاهم و گفت و گو و بالاخره ايجاد نيروهاي اربکي و يا نيروي دفاع خودي در برابر مخالفين مسلح ياد کرد.
آرمان ملي هم در مقاله اي با عنوان به عوض ميليشيا سازي ، واحدهاي منظم ايجاد شود، نوشت : کرزي با ايجاد نيروي دفاعي در روستاها مخالف است و اين کار را تضعيف حاکميت ملي دولت مي داند.
به نوشته اين روزنامه، شماري از آگاهان بر اين باور هستند، که مسلح ساختن مردم محلي در مناطق ناآرام بر ضد تروريست ها موثر نخواهد بود، زيرا افراد داوطلب با انگيزه مادي و به دست آوردن اسلحه از اين طرح مشابه آمريکا در عراق حمايت مي کنند و زماني که پول بدست آنان نرسد، بعيد نيست با سلاح هاي موجود همکار تروريست ها شوند و در آن صورت همه کشور را القاعده و طالبان اشغال و تاريخ سياه تکرار خواهد شد.

 

تظاهركنندگان در انگليس خروج از افغانستان را خواستار شدند

دهها تن در برابر مقر نخست وزير انگليس در لندن دست به تظاهرات زدند و خروج نيروهاي اين كشور را از افغانستان خواستار شدند.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت شبكه الجزيره، دهها تظاهر كننده در برابر مقر ديويد كامرون، نخست وزير انگليس در لندن، خواستار خروج نيروهاي انگليسي از افغانستان شدند.

تظاهركنندگان دست نوشته‌هايي در دست داشتند كه در آن بازگشت نيروها به كشورشان را مطرح كرده بودند.

ليام فاكس، وزير دفاع انگليس، اعلام كرد: آموزش و بالا بردن توانمندي‌هاي نيروهاي امنيت ملي افغانستان امري حياتي براي مسئوليت بين‌المللي ما در افغانستان است.

فاكس ادامه داد: اين مساله هرگز پيشرفت واقعي را نابود نخواهد كرد و بايد چنين مسئوليت‌هايي به همراه نيروهاي بين‌المللي در كنار نيروهاي امنيتي افغانستان ادامه يابد.

بر اساس تازه‌ترين نظرسنجي‌ها، تنها 17 درصد مردم انگليس با وزير دفاع اين كشور موافق هستند، در حالي كه تعداد زيادي از مردم انگليس شديدا مخالف جنگ هستند.

اين در حالي است كه مخالفت سربازان انگليسي براي خدمت در افغانستان نيز نگراني مسئولان امنيتي را به همراه داشته است.

تظاهركنندگان سپر انساني تشكيل داده و خيابان را به طور كامل بستند. نيروهاي امنيتي انگليس براي برهم زدن اين زنجيره انساني بعضا به اين تظاهركنندگان حمله كردند.

تظاهرات در پي كشته شدن چهار سرباز انگليسي در يك روز كه سه تن از آنها توسط يك سرباز افغان كشته شده بودند، به درخواست ائتلاف "جنگ را متوقف كنيد" برگزار شد.

اين براي نخستين بار نيست كه سربازان نيروهاي بين‌المللي از سوي اعضاي طالبان كشته مي‌شوند، اما نفوذ اعضاي طالبان در داخل ارتش افغانستان، نگراني انگليس و غرب را برانگيخته است.

بالا رفتن


+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۷ساعت ۸:۴۵ قبل از ظهر  توسط مسئول بخش  |